Loading...

Wybór wydarzenia

Grupa wydarzeń: SPEKTAKLE Zmień
  • ROZMOWY Z KATEM

    SPEKTAKL KAZIMIERZA MOCZARSKIEGO NA PODSTAWIE ADAPTACJI TEATRALNEJ ZYGMUNTA HÜBNERA
    Przedstawienie o wielkiej wymowie humanistycznej i moralnej, zwłaszcza teraz gdy jego tematyka jest, niestety, wciąż aktualna. Tuż za naszymi granicami na Białorusi w więzieniach wciąż pozostaje ponad tysiąc więźniów politycznych, a fala represji przybiera bezprecedensowe rozmiary, natomiast bestialski atak Rosji na Ukrainę ponownie przypomniał, że pokój w Europie nie jest dany na zawsze, a tyrani podnoszą głowy.
    W 1949 roku Kazimierz Moczarski, dziennikarz, z wykształcenia prawnik, żołnierz Armii Krajowej, został osadzony przez władze komunistyczne w jednej celi mokotowskiego więzienia w Warszawie ze zbrodniarzem odpowiedzialnym za śmierć dziesiątek tysięcy ludzi, katem warszawskiego getta, oficerem SS Jürgenem Stroopem. Umieszczając Moczarskiego ze zbrodniarzem władze komunistyczne chciały złamać psychikę polskiego bohatera wojennego i działacza AK. Wraz z nimi wyrok odbywał Gustaw Schielke, niemiecki policjant. „Rozmowy z katem”, powstałe w oparciu o osobiste doświadczenie Moczarskiego, to poruszające studium tyranii i zniewolenia osobowości, obnażające funkcjonowanie dwóch zbrodniczych totalitaryzmów: hitlerowskiego i stalinowskiego.

    Spektakl dedykowany jest dziennikarzowi, działaczowi Związku Polaków na Białorusi, więźniowi politycznemu białoruskiego reżimu Andrzejowi Poczobutowi oraz wszystkim więźniom politycznym.
    Premiera spektaklu odbyła się na 3 czerwca 2023 r. w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi.

    Autor: Kazimierz Moczarski
    Adaptacja: Zygmunt Hübner
    Reżyseria: Michał Chorosiński
    Muzyka: Marcin Pospieszalski
    Scenografia i kostiumy: Marek Mikulski
    Projekcje: Maciej Mikulski
    Inspicjent: Marta Baraszkiewicz

    OBSADA
    Jürgen Stroop Sławomir GRZYMKOWSKI
    Kazimierz Moczarski Łukasz LEWANDOWSKI
    Schielke Radosław OSYPIUK
    Strażnik Piotr KOWALSKI

  • ZUPA RYBNA W ODESSIE. MONODRAM O JANIE KARSKIM

    Co gdyby jeden człowiek mógł zmienić bieg historii? Co gdyby jeden człowiek mógł ocalić życie wielu? Co gdyby istniał bohater, ale jego głos pozostał niemy? Co gdyby zmaganie z obojętnością znalazło swoją kontynuację 60 lat później? Oto głos młodego pokolenia, które wskrzesza niedokończoną opowieść zapomnianego bohatera.

    W tym świecie innego porządku, gdzie powszechnie mówi się po Polsku, w świecie, który nigdy nie powstał. Gdzie odwaga jednego człowieka, ocaliła wielu. Gdzie dzięki oddaniu i wytrwałości pojedynczej osoby, miliony niedoszłych ofiar, przeżyło Holocaust. Czy byłby wówczas gwiazdą! Ikoną! Prawdziwym meta bohaterem!

    Świat dramatu ZUPA RYBNA W ODESSIE to świat, w którym blizny Karskiego naprawdę zasługują na miano blizn wolności. W którym fakt ten jest niepodważalny. Fabuła spektaklu jest na przemian prawdziwa lub zmyślona; wzruszająca lub cyniczna, ale zawsze głęboko intrygująca.