Loading...

Wybór wydarzenia

Grupa wydarzeń: ZWIEDZANIE Zmień
  • WYSTAWA GŁÓWNA

    Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię ponad 6 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.
  • WYSTAWA CZASOWA: FAUNA. ZWIERZĘTA NA WOJNIE I ICH LUDZIE

    Ekspozycja dotyka różnych aspektów: etycznego (normy wykorzystania zwierząt), ekologicznego (wpływ człowieka na ekosystem), historycznego (spojrzenie na wojnę przez pryzmat tematyki) i estetycznego (oprócz obiektów życia codziennego przemawiają również dzieła sztuki).

    Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 60 eksponatów. Oprócz muzealiów z kolekcji MIIWŚ są to również obiekty z innych muzeów, a także z kolekcji prywatnych. Wśród autorów prac znajdują się m.in.: Zdzisław Beksiński, Szybalsky, Łukasz Surowiec, Kinga Burek oraz Paweł Sasin.

  • PAMIĘĆ W ZIEMI ZAPISANA. ARCHEOLOGIA WESTERPLATTE

    Narracja ekspozycji skupia się na odkryciach archeologicznych, związanych z historią tego terenu oraz obozu dla polskich więźniów cywilnych zorganizowanego przez Niemców po zakończeniu walk na Westerplatte. Celem kuratorów jest uzmysłowienie odbiorcom, że Westerplatte to nie tylko półwysep heroicznie broniony przez niewielki oddział polskich żołnierzy, lecz także miejsce niemieckich zbrodni na polskich cywilach.

    Ekspozycja ma również podkreślać symboliczne znaczenie Westerplatte jako miejsca, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Przybliża historię półwyspu od XVII w. do początku lat 40. XX w., pokazuje życie codzienne WST oraz trudną i odpowiedzialną służbę polskich żołnierzy w obliczu narastającej nienawiści Niemców wobec jakichkolwiek przejawów polskości na obszarze Wolnego Miasta Gdańska.