Wybór wydarzenia
-
WYSTAWA GŁÓWNA
Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię ponad 6 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć. -
OPROWADZANIE KURATORSKIE: NOWI LUDZIE NOWEJ WOJNY - REŻIMY TOTALITARNE A PROBLEM INŻYNIERII SPOŁECZNEJ
23 sierpnia o godzinie 12:00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej, które poprowadzi dr Jędrzej Piekara.
Spacer poświęcony będzie analizie sposobów, w jakie totalitarne reżimy – III Rzesza oraz Związek Sowiecki – kształtowały swoje społeczeństwa i przygotowywały je do wojny. Przedstawione zostaną główne założenia ideologiczne, które stały za próbami wykreowania „idealnego” obywatela w obu systemach, oraz narzędzia wykorzystywane do ich realizacji. Omówione zostaną mechanizmy indoktrynacji funkcjonujące w obu państwach, a także to, w jaki sposób jednostki podporządkowane ideologii miały stać się idealnymi żołnierzami. Uwaga zostanie poświęcona także podobieństwom i różnicom między modelami społecznymi nazistowskich Niemiec i Związku Sowieckiego – sposobom mobilizacji społeczeństwa, metodom kontroli oraz wpływowi tych działań na codzienne życie obywateli.
dr Jędrzej Piekara - historyk, pracownik Działu Naukowego MIIWŚ, absolwent historii KUL, zajmuje się badaniem ideologii sowieckiej, przede wszystkim problemu „nowego człowieka” i „nowego społeczeństwa”. -
WYSTAWA CZASOWA: FAUNA. ZWIERZĘTA NA WOJNIE I ICH LUDZIE
Ekspozycja dotyka różnych aspektów: etycznego (normy wykorzystania zwierząt), ekologicznego (wpływ człowieka na ekosystem), historycznego (spojrzenie na wojnę przez pryzmat tematyki) i estetycznego (oprócz obiektów życia codziennego przemawiają również dzieła sztuki).
Na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 60 eksponatów. Oprócz muzealiów z kolekcji MIIWŚ są to również obiekty z innych muzeów, a także z kolekcji prywatnych. Wśród autorów prac znajdują się m.in.: Zdzisław Beksiński, Szybalsky, Łukasz Surowiec, Kinga Burek oraz Paweł Sasin. -
'MOJE SERCE W WARSZAWIE' koncert w 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Sorry Boys to jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie, który udanie łączy popowe kompozycje z alternatywnymi wpływami. Od początku działalności jego trzon stanowią: Bela Komoszyńska, Tomasz Dąbrowski i Piotr Blak. Zespół wydał sześć płyt, z których dwie były nominowane do Fryderyków („Roma”, 2016 i „Renesans”, 2022) Grupa zagrała wiele tras koncertowych, wystąpiła również na najważniejszych polskich festiwalach muzycznych, m.in. na Open’er Festival, Orange Warsaw Festival, Olsztyn Green Festival, Jarocin Festival oraz na Męskim Graniu.
Jesienią 2022 r. Sorry Boys zaprezentował album „Renesans”, z którego pochodzą przebojowe single: „Mapy gwiazd”, „Na spalonym moście”, „Fudżi” i „Moje kochanie”. A latem 2023 r. ukazała się płyta „Moje serce w Warszawie”, upamiętniająca 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Ten album to podróż przez lato 1944 roku, historię miłości młodych warszawiaków, nadziei, która towarzyszyła Powstańcom w początkowej fazie Powstania, aż po śmierć, stratę i ucieczkę w marzenia. Bohaterką płyty jest też sama stolica, pięknie spersonifikowana w utworze „Miasto Warszawa”, wierszu Pabla Nerudy, chilijskiego noblisty. Utwór „Jan” to z kolei zaśpiewana treść autentycznego listu Powstańca Jana Kluczewskiego "Krawczyka" - dziadka muzyka zespołu Piotra Blaka. Płyta zawiera osiem autorskich kompozycji z tekstami Beli Komoszyńskiej, Miuosha, Zuzanny Ginczanki, Pabla Nerudy, a także cover Niemenowskiego „Snu o Warszawie”.
Produkcją muzyczną zajął się Jan Biedziak. Gościnnie wystąpili: Robert Gawliński, Natalia Szroeder, Dawid Tyszkowski i Jan Biedziak. Premiera albumu miała miejsce 21 lipca 2023 r. na koncercie w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Bilety ulgowe przysługują:
1) uczniom, studentom do 26 roku życia, doktorantom ― na podstawie legitymacji szkolnej, studenckiej bądź doktoranckiej;
2) nauczycielom szkół, placówek oświaty ― na podstawie dokumentu uprawniającego do ulgi;
3) wychowawcom zakładów poprawczych, domów dziecka, ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, schronisk dla nieletnich - na podstawie dokumentu uprawniającego do ulgi;
4) seniorom powyżej 65. roku życia ― na podstawie dokumentu potwierdzającego wiek;
5) emerytom, rencistom, osoby niepełnosprawnym wraz z opiekunami ― na podstawie legitymacji;
6) posiadaczom Karty Dużej Rodziny ― na podstawie posiadanej karty; -
PAMIĘĆ W ZIEMI ZAPISANA. ARCHEOLOGIA WESTERPLATTE
Narracja ekspozycji skupia się na odkryciach archeologicznych, związanych z historią tego terenu oraz obozu dla polskich więźniów cywilnych zorganizowanego przez Niemców po zakończeniu walk na Westerplatte. Celem kuratorów jest uzmysłowienie odbiorcom, że Westerplatte to nie tylko półwysep heroicznie broniony przez niewielki oddział polskich żołnierzy, lecz także miejsce niemieckich zbrodni na polskich cywilach.
Ekspozycja ma również podkreślać symboliczne znaczenie Westerplatte jako miejsca, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Przybliża historię półwyspu od XVII w. do początku lat 40. XX w., pokazuje życie codzienne WST oraz trudną i odpowiedzialną służbę polskich żołnierzy w obliczu narastającej nienawiści Niemców wobec jakichkolwiek przejawów polskości na obszarze Wolnego Miasta Gdańska.